V průměru 30× se pokouší každý kuřák přestat kouřit. A co ty?
Zajímá tě, proč je tak těžké přestat kouřit najednou nebo bez náhrady, i když se o to snažíš sebevíc? Neboj se, nejsi v tom sám. Podle statistik světových zdravotnických organizací to v průměru lidé zkoušejí až 30krát za život. Patříš k nim? V článku se dozvíš, proč se ti to dosud možná nedařilo.
Zdroj: freepik.com
Statistiky a fakta o odvykání kouření
Statistiky různých zdravotnických organizací jsou v souvislosti s kouřením neúprosné. Například Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že kouření klasických cigaret představuje jednu z největších hrozeb pro veřejné zdraví. Ročně si vyžádá více než 8 milionů lidských životů po celém světě.
Z tohoto počtu je více než 7 milionů úmrtí přímo spojeno s užíváním tabáku. Zbývajících přibližně 1,3 milionu je výsledkem pasivního kouření nekuřáků.
Věděl jsi, že…
…přibližně až 80 % z 1,3 miliardy uživatelů tabáku po celém světě žije v zemích s nízkými a středními příjmy? Kouření samozřejmě chudobu ještě zvyšuje, protože odvádí finanční prostředky domácností od základních potřeb. I v tomto směru hraje důležitou roli návykový nikotin.
Pokud si myslíš, že se tě to netýká, protože nekouříš a užíváš tabák jinou formou, tak máš smůlu. Všechny formy užívání tabáku, například i žvýkací tabák nebo bezkouřové tabákové výrobky, jsou v jisté míře škodlivé.
Kouření v číslech
Pokud bychom problematiku kouření měli vyjádřit v číslech, vypadalo by to asi takto:
- Počet aktivních kuřáků v roce 2020 byl 1,1 miliardy.
- Průměrný kuřák se pokouší přestat kouřit asi 30krát za život.
- Více než 90 % kuřáků si zapálí svou první cigaretu před dovršením 18 let, většina z nich již ve věku 16 let.
- Počet vaperů se v roce 2020 zvýšil na 50 milionů.
- Na světě existuje více než 500 značek e-cigaret.
Vliv kouření na zdraví a životní styl
Zdroj: freepik.com
Jak jsme již v článku zmínili, kouření má výrazně negativní vliv na zdraví a celkový životní styl. V čem konkrétně? Je toho mnoho. Téměř ani neexistuje žádná nemoc, kterou by neovlivňovalo kouření a závislost na nikotinu.
Kromě vážných zdravotních rizik, jako jsou rakovina, onemocnění srdce a dýchacích cest, ale pravidelné kouření může vést také k celkovému zhoršení fyzické kondice, a tím i ke snížení kvality života.
Kouření rovněž způsobuje únavu a oslabuje imunitní systém, což zase zvyšuje náchylnost k infekcím a nemocem. A jsou zde i různá společenská omezení – problémy při získávání zaměstnání kvůli zápachu, vyhrazené prostory pro kuřáky… To vše může vést ke společenské izolaci.
Věděl jsi, že…
…nikotin, obsažený v cigaretách, je spojen s výrazným snížením kvality spermií u mužů? Studie naznačují, že nikotin může ovlivnit genetický materiál spermií, což má negativní vliv na plodnost a reprodukční schopnost mužů.
Metody a přístupy k odvykání kouření
Existuje mnoho různých metod, které dokáží pomoci při odvykání kouření. Určitě už jsi některé vyzkoušel i ty. Většinou zahrnují alternativu s nikotinem bez kouření (náplasti, žvýkačky…), farmakologickou léčbu (léky na předpis, nikotinová substituční terapie), behaviorální terapii nebo psychologickou podporu.
Mnohé studie ale potvrdily, že je většinou neúčinné přestat kouřit najednou nebo bez náhrady. Proč? Jednoduše z důvodu, že se člověk rychle vzdá nikotinu, na který je jeho tělo zvyklé. Kromě toho se kouření pro mnohé stává také psychologickou závislostí. Kuřáci si obvykle spojují cigaretu s různými situacemi, emocemi či rituály, což zvyšuje jejich touhu po kouření.
Proto je důležité pochopit, že odvykání kouření vyžaduje nejen odstranění fyzické závislosti na nikotinu, ale také změny ve vzorcích chování a myšlení, které jsou spojeny s kouřením.
A právě v tomto směru je výborným pomocníkem beznikotinová vape. Například s IZY VAPE můžeš pokračovat ve svých zaběhnutých rituálech, ale bez škodlivých účinků nikotinu. S nikotinem ti zase Izýčko poskytne možnost postupného snižování přísunu nikotinu do těla, což ti v krátké době umožní skoncovat s běžnými cigaretami.
Závěr
Přestat kouřit je důležitým krokem ke zlepšení veřejného zdraví a kvality života. Bez ohledu na to, kterou metodu si vybereš, je důležité zůstat ve svém úsilí trpělivý. A zkoušet to třeba i těch zmíněných 30krát. V současnosti se jednou oblíbených z metod, jak přestat kouřit, stává například i beznikotinová vape.