Categories
E-cigarety, vaping

Cigarety se od vapingu liší mnoha způsoby. Pokud pomineme látkové složení a nahlédneme pouze na bázi, na které fungují, zjistíme, že cigarety jsou nebezpečnější již tímto způsobem. 

Cigaretu si musíme zapálit. Oheň jako takový následně způsobuje uvolňování dehtu a vdechování malých částic tabáku, které mechanicky poškozují plíce. V porovnání s vapingem obsahují cigarety krom nikotinu až 6000 dalších prokazatelně škodlivých látek, jako je olovo, arzén či formaldehyd. Tyto látky poškozují nejen plíce, ale i celý náš organismus. Vdechnuté toxiny jsou rozmělněny v krevním řečišti, což s sebou následně nese typické příznaky bolesti hlavy a nevolnosti. 

U cigaret je tělo vystaveno roztavenému nikotinu i v přímé formě kontaktu, což způsobuje hnědé skvrny na zubech a žloutnutí prstů. V porovnání s tím elektronické cigarety s ohněm nepracují vůbec a nikotin je transformován do neškodné páry, která žádné stopy na těle nezanechává. 

Markantní rozdíl je patrný i ve finančních výdajích spojených s preferovaným způsobem konzumace nikotinu. Kouření krabičky cigaret denně se může vyšplhat až na 50 000 Kč ročně. E-cigarety oproti tomu vás vyjdou na pouhých 9 000 Kč. Rozdíly najdeme i v rámci údržby a konzumace jako takové. Vedlejším produktem tabákových cigaret jsou nedopalky a popel, který se musí systematicky odklepávat a následně odklízet. Na dovolené u moře tak často na pláži můžete nalézt vyplavené nedopalky a poblíž frekventovanějších veřejných míst, jako jsou vlaková nádraží či náměstí potkáte nejednoho bezdomovce, jak se snaží získat poslední špetku tabáku nedokouřené cigarety z odpadkových košů. V přírodě to může trvat až celých 10 let, než se tabákový nedopalek plně rozloží. E-cigarety životní prostředí prakticky nezatěžují. Jejich užíváním nevznikají nedopalky a elektronické cigarety jsou tak nesčetněkrát šetrnější k okolí. Co se týče znečištění ovzduší, cigaretový kouř k němu přispívá až desetkrát více než výfukové plyny z automobilů. 

Kontrastem vůči tomu jsou elektronické cigarety opět vhodnější volbou. Nejenže pára jako taková z principu životní prostředí nezatěžuje, ale její vydechovaný zlomek se ve vzduchu neškodně rozmělní a podle aktuálně dostupných studií tak elektronické cigarety ani nezpůsobují pasivní kouření pro další lidi ve vašem okolí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *